Yeni yılın asgari ücreti belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Asgari Ücret Komisyonu tarafından gerçekleştirilen üçüncü toplantının sonunda 2017 yılındaki asgari ücretin bin 404 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu'nun başkanlığında üçüncü defa toplanarak asgari ücret tutarını görüşen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun kararı bugün belli oldu. GBakan Müezzinoğlu 2017 yılı asgari ücretinin bin 404 lira olarak belirlendiğini açıkladı. 
 
İş verenler bu yıl asgari ücrete zam getirilememesini istemişti
 
CNN Türk'te yer alan habere göre, toplantılarda işçi kesimini temsil eden Türk-İş 2016 başında 1300 liraya yükseltilen asgari ücretin yeni yılda bin 600 TL olmasını talep ediyordu. DİSK, asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini talep ediyor. Konfederasyon, 2017 yılı için asgari ücretin en az 2 bin lira net olmasını istiyor. İşveren kesimi ise asgari ücrete zam istemiyordu.
 
Net tutar bin 404 lira 70 kuruş
 
6 milyon 500 bin kişiyi doğrudan ilgilendiren karar ile ilgili, işçi tarafını Türk-İş'in, işveren tarafını ise TİSK'in temsil ettiği komisyonda alınacak kararın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor. Komisyonun verdiği görev gereği hesap yapan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcisi, bir işçinin geçimi için gereken tutarı net bin 424 lira 70 kuruş olarak açıklamıştı.
CNN Türk