Yabancılara satılan konut satışı arttı

Türkiye'nin yabancılara yönelik gerçekleştirmiş olduğu konut satışının son dönemlerde giderek arttığı ifade edildi.

Türkiye'nin yabancılara yönelik gerçekleştirmiş olduğu konut satışının son dönemlerde giderek arttığı ifade edildi. 
 
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bazı araştırmalar yapıldı. Emlak sektöründe yapılan aramalar sonrasında Türkiye'de bulunan konut satışları değerlendirmeye alındı. Bunun ardından Türkiye'de konut satışları ile birlikte 2017 yılının Ocak ayından Eylül ayına kadar geçen süreç içerisinde yabancılara satılan konut satışının arttığı öğrenildi. 
 
Yaşanan artış miktarı ise yüzde 15.4 seviyelerinde belirlendi. Yükselişin ardından bu miktar 15 bin 241'e kadar yükselmiş oldu. Yabancıların en çok tercih ettiği il ise İstanbul olarak belirlendi. İstanbul ilinden sonra en çok konut satışının yapıldığı il sırasıyla Antalya, Bursa, Trabzon, Yalova, Aydın, Ankara, Sakarya, Muğla ve Samsun takip etmiş oldu. 
 
Konut satışlarının yapılmış olduğu uyruklarda yapılan araştırmalar sonrasında belirlenmiş oldu. Bunun ardından uyruk olarak en çok alım yapan uyruğun Iraklılar olduğu belirlenmiş oldu. Iraklıların ardından en çok Arabistanlılar ile Kuveytliler sıralamayı takip ettiler. Konut satışlarının da normal olarak bu dönem içerisinde arttığı ifade edildi.