Ülkerin 2024 Hedefleri Ne?

Bu bizim dünya konseptini benimseyen Ülker’de 2024 hedefleri ile ilgili resmi açıklamalar yapıldı. İşte organizasyondan önemli notlar…

Ülker tarafından yapılan özel bir organizasyonda, 80. Yıla özel bir anlam yüklenirken, 2024 için hedefler de açıklandı. Firma tarafından sürdürülebilirlik en önemli ilke olarak benimsenirken, bu kapsamda firmanın Borsa İstanbul’daki işlem gören mevcut Sürdürülebilirlik Endeksi için de girişimleri olacağı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Yıldız Holding Gıda – Ülker Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü sürdürebilirlik üzerine vurgu yaparken, bu ilke doğrultusunda tüm firmanın işlemlerinin bu doğrultuda yapılacağını açıkladı.

Yeni vizyona göre, 2024’e kadar Ülker fabrikalarında karbon salım artışı olmadan büyüme, sıfır atıkla üretim, ambalaj miktarında yüzde 50 azaltım, ambalajlarda kullanılan plastik ve kâğıt kullanımında yüzde 20 azaltım hedefleniyor. Tütüncü, sürdürülebilirliği nasıl gördüklerini şu ifadelerle açıkladı:

“Bizim işimiz gıda üretmek. Bunu yaparken bir elimiz toprağa diğer elimiz ise insana dokunuyor. Sürdürülebilirlik, işimizi yarın da devam ettirebilmemizin en temel basamağı. Sürdürülebilirliği, toprağın, kullandığımız suyun, çiftçimizin, çalışanımızın, tüketicimizin, sonuç olarak toplumun mutluluğunu gözetmek olarak görüyoruz.”

Bugüne kadar yapılan işlerin merkezinde süreklilik ve topluma katkının olduğunu kaydeden Tütüncü, günümüzde itibarlı hiçbir şirketin dünyanın ortak geleceğine sırtını dönemeyeceğini ifade ederken, “Maddi varlıkların değil marka değerinin ve gayri maddi varlıkların itibar kazandırdığı bir dünyadayız. Yatırımcılar dünya borsalarında, sorumlu kaynak yönetimi, üretim ve ticaret yapan şirket hisselerini seçiyor. Özellikle genç yetenekler dünyaya karşı sorumlu iş stratejisi olan şirketlerde çalışmayı tercih ediyor. Araştırmalar bu oranın günümüzde yüzde 84’e çıktığını gösteriyor” diye açıkladı.