Turkcell Yatırım Yapılabilir Notuna Sahip Oldu!

Sektörde büyük fark yaratan Turkcell, yatırım yapılabilir tek şirket oldu. İşte pazardaki durumu ile birlitke Turkcell notu…

Sektörde büyük fark yaratan Turkcell, yatırım yapılabilir tek şirket oldu. İşte pazardaki durumu ile birlitke Turkcell notu…

Kredi derecelendirme konusunda büyük bir öneme sahip olan Standard&Poor’s ve Moody’s ve Fitch Ratings’den Turkcell olumlu not aldı. Turkcell için verilen bu not, bir ilk olurkeni, bu alanda şu ana kadar başka bir şirkete böyle bir not verilmedi. Yapılan açıklamalarda Turkcell’in yatırım ve çalkşmalarına değinilirken, bu konuda iyi bir durumda olunduğuna vurgu yapıldı. Aynızamanda Turkcell’in kuvvetli finansal hali ve likidite pozisyonunu göstermelerine de dikkat çekildi.

Standard&Poor’s ve Moody’s’in verdiği notların ardındna bir not da  Fitch Ratings’den geldi.  Turkcell’in kredi notunu “yatırım yapılabilir” olarak tespit etti. Böylelikle, Türkiye’nin kredi piyasaları tarihinde üç kuruluştan birden “yatırım yapılabilir” notu meydan ilk ve tek şirket Turkcell meydana geldi.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, durumu şu sözlerle değerlendirdi: “Son 2 günde, uluslararası piyasalar Turkcell’e duyulan güveni en üst seviyede ortaya koydu. Üç kuruluştan birden gelen ‘yatırım yapılabilir’ notu ile Türkiye’de bir ilke imza atarak yeni bir sayfa açmış olduk. Dünya rekoru sayılabilecek hızda arka arkaya gelen not artışları, doğru yolda olduğumuzu bir kez daha ortaya koyuyor. Turkcell, Türkiye’nin uluslararası alanda tanınan ve güvenilen en önemli kuruluşlarından biri. Halen New York borsasına ilk ve tek kote olan Türk şirketiyiz. Yapacağımız yatırımlar ile karlılık, üstün şebeke ve güçlü spektrum erişimimizi perçinleyerek öncü konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultu da kredi ve tahvil ihracı gibi olanakları değerlendiriyoruz. Zaten elde ettiğimiz başarının arka planında da Yönetim Kurulu’muzun geçtiğimiz ay bu yönde aldığı kararlar ve sonrasında yürütülen yoğun çalışmalar bulunuyor. Turkcell olarak, yatırımcılarımıza ve müşterilerimize destekleri ve bize duydukları güven için teşekkür ediyoruz.”