Torba Yasa ile trafik sigortasında neler değişecek?

Torba Yasa ile birlikte trafik sigortasında neler değişecek? Zorunlu trafik sigortasındaki düzenlemeler ile birlikte trafik sigortasındaki mağduriyetler kaldırılacak mı? Vefat tazminatı neye göre belirlenecek? Sigorta primlerinde indirim yapılacak mı?

Türkiye’deki milyonlarca insanı ilgilendiren Torba Yasa meclise girdi. Ancak Torba Yasa’nın detayları tam olarak bilinmiyor. En çok merak edilen konu ise zorunlu trafik sigortasındaki değişiklilkler. 
 
Geçen yıl Kasım ayında zorunlu trafik sigortası primlerine yüzde 10 oranında zam yapılmasıyla hem sigorta şirketleri hem de sürücüler mağduriyetlerini dile getirmişlerdi. Bu duruma el ata Hazine Müsteşarlığı dört maddeyi düzenleyerek zorunlu trafik sigortası değişikliklerini de Torba Yasa’ya aldı.
 
 
Bugüne kadar ölüm tazminatının hesaplanmasında kanunla sınırları önceden belirlenmiş belirli bir standart yoktu. Bu sebepten dolayı hem sürücüler hemd e sigorta şirketleri ciddi mağduriyetler yaşıyabiliyordu. Belirli bir tablo üzerinden hareket edilemediği için tazminat miktarları kişiden kişiye göre farklılık gösterebiliyordu. Şimdi vefat tazminatı ile igili olarak yapılan düzenlemeler kapsamında tek bir tablo üzerinden tazminat verilecek. böylece hem sigorta şirketlerinin hem de araç sahiplerinin mağduriyetleri ortadan kaldırılmış olacak.
 
Sigorta şirketleri de bu durumdan dolayı sürekli mağduriyet yaşadıkları için sigorta primlerine artış yapmış olduklarını söylemişlerdi. Ancak Torba Yasa’da zornlu trafik sigortasındaki vefat tazminatı maddesinin keskin hatlarla düzenlenmiş olması sonuncunda artık sürücüler ne kadar tazminat alacaklarını ve sigorta şirketleri de ne kadar tazminat ödemeleri gerektiğini biliyor olacaklar. 
 
Yeni düzenlemeler kapsamında araç sahipleri bir sorunla karşılaştıklaırnda önce mahkemeye değil sigorta şirketine gidecekler. Araç sahipleri ve sigorta şiretleri arasında en geç 15 gün gibi kısa bir sürede anlaşmaya varılması istenecek. Yeni düzenlemeler kapsamında kusurlu olduğu tespit edilen sürücülere de hiçbir şekilde tazminat ödenmeyecek.