TCMBden yıl sonu enflasyon tahmini

Piyasalarda enflasyon tahmininde düşüş yaşanması bekleniyordu. Ancak TCMB’nin yeni başkanı Murat Çetinkaya enflasyon tahminlerini sabit tutmayı tercih etti.

Piyasalar 2016 yılı sonunda enflasyonda düşüş yaşanacağını tahmin ediyordu. Ancak TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Murat Çetinkaya enflasyon beklentileirni yıl sonu için de sabit tuttu.
 
İkinci enfalsyon toplantısını gerçekleştiren Çetinkaya ilk enflasyon raporunda yüzde 7.5 olarak açıkladığı enfalsyon tahminini beklenenin aksine yüzde 7 seviyesine çekmedi. Yüzde 7,5 seviyesidne sabit tutmatı tercih etti. 2017 enflasyon beklentisinin ise yüzde 6 olduğunu açıkladı.
 
Çetinkaya, para politiklarında daha da sadeleştirmeye yönelik hareket edeceklerini ve mümkün olduğunca daha sıkı bir para politikası izlemeye de devam edeceklerini ifade etti. Fonlama faizinin ise yüzde 8,6 seviyelerine gerilemiş olduğu açıklandı.
 
Küresel gelişmelerden etkilenen Türkiye ekonomisinin olumsuzlukardan etkilenmesinin önüne geçmek için çalışmalar yürütülmesi gerektiğiyle ilgili konuşulan toplantıdasında sıkı para politikasının önemine de dkkat çekildi.
 
Tek faiz politikasına geçmedikçe alt bant ve üst bant ile ilgili çeşitli eleştiriler almaya devam edecekleirni ifade eden Çetinkaya, ‘hedefimiz sade ve tahmin edileilir bir politika ile kontrol altında tutulabilir faiz seviyesi’ dedi. Asıl amaçlarının fiyat istikrarı oluşturmak olduğunu da önemle belirtti.
Haber Türk