Sosyal medyada reklam yapanlar vergi ödeyecek

Sosyal medya üzerinden ürün tanıtımı yapan ve reklam içeriği paylaşan kişilere vergi uygulanacak. Maliye Bakanlığı'nın Vergi Kanunu'nda yapacağı yeni düzenleme ile birlikte sosyal medya üzerinden tanıtım yapanlar vergi mükellefi olarak kabul edilecek.

Sosyal medyada belirli bir takipçinin üzerine çıkmış olanlar tanıtım ve reklam paylaştıkları zaman vergi ödemekle yükümlü olacaklar. Ünlü isimler başta olmak üzere bloggerlar ve takipçisi belirli bir sayının üzerinde olan topluluk sayfaları yaptıkları reklam içerikli paylaşımlar için vergi ödeyecekler. 
 
Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre Maliye Bakanı Naci Ağbal, şu anki vergi kanunlarının bu alanı tam olarak kavramadığını, yeni Vergi Usul Kanunu kapsamında bir düzenleme yapacaklarını kamuoyuna duyurdu.
 
Ağbal, “Elektronik ortamda üretilen o alanı artık ‘elektronik işyeri’ sayacağız. Oradan gelir elde ediyorsa mükellef olacak” şeklinde konuştu.
 
Facebook, instagram, twitter gibi en çok kullanılan sosyal medya hesaplarından reklam paylaşımları yapan kişiler bir paylaşımla en az 2 bin TL kazanabiliyor. Bu şekilde para kazananlardan henüz hiçbir şekilde vergi alınmıyor. Vergi Kanunu’nda tanımlanmış bir durum söz konusu olmadığı için de bu alanda bir düzenleme yapmak ve vergi alabilmek zorlaşıyor. Bu nedenle Maliye Bakanlığı yakın zamanda bu alanda yeni bir düzenleme yaparak internette sosyal medya hesapları üzerinde paylaşımlarda bulunarak para kazanan kişileri vergi mükellefi yapacak. Paylaşımlardan elde edilen gelirin bir kısmı vergi olarak alınacak.
Habertürk