SOCAR Dev Yatırımda Sona Geliyor!

SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yavuz tarafından yapılan açıklamada, Star Rafinerisi adı verilen projenin yüzde 35 oranında tamamlandığı ifade edildi.

SOCAR için önemli projelerden olan ve 5,6 milyar dolarlık bir yatırım ile gerçekleştirilen Star Rafinerisi için resmi açıklama SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yavuz tarafından yapıldı. Yavuz, projenin yüzde 35 oranında tamamlandığını söyledi.

Deniz Ticaret Odası İzmir şubesinde gerçekleştirilen toplantıya katılan ve burada son projeler hakkında bilgilendirme yapan Yavuz, aynı zamanda Petkim Limanı için de önemli açıklamalarda bulundu. Petkim Limanı için 300 milyon dolarlık bir harcama yapıldığını ve henüz projenin yatırım konusunda eksikliklerinin olduğunu söyleyen Yavuz, tüm projenin tamamlanmasının ardından yaklaşık 450 milyon dolarlık bir yatırımın gerçekleşeceğini söyledi. Limana 16 bin TEU konteyner taşıyan gemilerin dahi girebileceğini ve bu açıdan kapsamlı bir şekilde yapılacak limanın büyük bir ihtiyacını gidereceğini söyleyen Yavuz, projenin bitimi sonrasında APM Terminals'e işletilmek için teslim edileceğini de açıkladı.

Türkiye'nin son yıllarında gerçekleştirdiği en büyük atılımın, altyapı devrimi olduğunu vurgulayan Yavuz, Türkiye'nin lojistik merkez olma yolunda önemli adımlar attığını, tarihi İpekyolu'nun en önemli merkezlerinden biri olan İzmir'in bu misyonuna yeniden kavuştuğunu belirtti. Petkim ve diğer limanlarla beraber Nemrut Körfezi'nin değerinin ortaya çıkacağını ifade eden Yavuz, "İzmir, bu projelerin gerçekleşmesi ile gömlek değiştirecek ve Akdeniz'in birinci ligine çıkacak" ifadelerini kullandı.

-"Rafinerinin yüzde 35'i tamamlandı"

SOCAR'ın 2008 yılında Petkim'i satın aldıktan sonra gerçekleştirdiği projelerle Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük doğrudan yatırımcısı haline geldiğini iddia eden Yavuz, "5,6 milyar dolarlık STAR Rafinerisi yatırımı, yüzde 35 oranında tamamlandı" dedi.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk de SOCAR Grubu'na ve Kenan Yavuz'a İzmir'e yapılan yatırımlar nedeniyle teşekkür etti.