Şık Çay Sunumları İçin Hazırlanmış Setler

İnsanların hayatında en önemli dönüm noktalarından biri olan evlilik ve düğün için aylarca hatta yıllarca hazırlıklar yapılır.

İnsanların hayatında en önemli dönüm noktalarından biri olan evlilik ve düğün için aylarca hatta yıllarca hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıkların en önemli bölümünü ise çeyizler oluşturmaktadır. Kız çeyizleri narin, renkli ve birbirinden şık modellerle dolu olsa da bu çeyizi en iyi gösteren takımlardan biri çay setleridir. Birbirinden farklı model ve içeriklere sahip bu modeller tüm kadınların olmazsa olmazlarındandır. Özellikle kişi zevkine hitap eden modeli almakta özgür olunca, kişiliğini en iyi yansıtan ürünleri seçmektedir. Paslanmaz çelikten tepsi ile oluşturulan çay seti daha çok ilgi görse de farklı tarzda oluşturulanlar da bir hayli dikkat çekmektedir.

Çay setlerinde bir çok parça yer almaktadır. Tahmin edildiği üzere bunların başında bardaklar gelir. Bardaklar sade, işlemeli ya da kristal olarak farklı seçeneklerde karşımıza çıkmaktadır. İşlemeler ise kalpli ya da çiçekli, Osmanlı tarzı işlemeli veya taş ile işlemeli olarak kategorilere ayrılabilir. Aynı zamanda bardakların yapısı da ince belli veya alttan bombeli gibi çok farklı seçeneklerde bulunur. Bardak sevmeyenler için fincanlar ile oluşturulan çay takımları da mevcuttur. Bardak altları genelde bardağa uygun şekilde hazırlanır. İsteğe göre gösterişli ya da sade olanları bulunmaktadır. Şekerlikler de yine aynı tarza uygun şekilde oluşturulmuştur. Bir çay takımı; çay tepsisi, çay tabağı, çay kaşığı, şekerlik, şekerlik kapağı, şeker maşası ve çay bardağından oluşur. Bunlar tercihe ve setin tarzına göre çaydanlık veya çay süzgeci gibi seçenekler ile çoğaltılabilir.

 Evinizde misafirlerinize sunacağınız çayın alelade bir sunuma sahip olmasını istemeyenlerdenseniz. Bu tarz çay takımları mutlaka mutfağınızdaki yerini almalıdır. Bu zarif takımları mutfağa koymaya kıyamayan kadınlar, salonlarının vitrinlerinde hazırlanmış en özel bölüme setleri yerleştirmektedir. Beş çaylarında özellikle kullanılan bu takımlar genç kızların çeyizlerinde en zevk alarak satın aldıkları ürünlerin başında gelmektedir. Şatafatlı bir yapıya sahip olanların gösterişli takımları tercih etmesinin yanı sıra sade ve asil yapı da olan genç kızlar daha az işlemeli takımları tercih etmektedir. Hanımların tamamı ise çay sunumunu bu takımla yapma fikrinde ortaktırlar.