Sabancı Holding Büyümesini Sürdürüyor

Sabancı Holding’in mali tablosu ile ilgili yapılan açıklamada, şirketin büyümesini sürdürdüğü açıklandı. Açıklamada büyümenin yüzde 18 arttığı ifade edildi.

Sabancı Holding tarafından yapılan resmi açıklamada, şirketin büyüme oranları resmi olarak kamu ile paylaşılırken, 2015 yılının 9. Ayı itibari ile satış rakamlarının 21 milyar 971 milyon lira olarak belirlendiği ifade edildi. Bu satışlardan elde edilen konsolide net karı ise yüzde 18 artış ile birlikte 1 milyar 686 milyon liraya ulaşırken, şirket yüzde 18’lik bir büyüme ile birlikte bu konuda gelişmesini de sürdürdü.

Holding tarafından yapılan açıklamada göre 2014 yılına göre büyük bir gelişme yaşandığı görülürken, banka dışındaki net karı da yüzde 66 oranında artı ve 749 milyon liraya ulaştı

Toplam Varlık Durumu Ne?

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şirketin toplam karı hakkında da açıklamalar yapılırken, 30 Eylül 2015 itibarıyla 267 milyar 235 milyon liraya ulaşan toplam varlık değerleri de şirket için iyi bir durumda.

Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, Akbank’ın yüksek mevduat büyümesi ve yeni Sendikasyonu kredileriyle sektördeki güçlü konumunu sürdürdüğünü belirtti. Kurtul, Akbank’ın 2015 yılının 9 aylık döneminin sonu itibarıyla 2014 yıl sonuna göre nakdi ve gayri nakdi kredilerini yüzde 12 artışla 188 milyar liraya çıkardığını aktararak, “Aynı dönemde toplam mevduatlar yüzde 25 artarak 152 milyar liranın üzerine çıkmıştır. Yeni sağlanan sendikasyon kredileriyle artan mevduatlar, Akbank’ın Türk ekonomisine kaynak sağlaması için pozisyonunu güçlendirmektedir” ifadelerini kullandı.

Enerjisa yükselişte

Kurtul, Enerjisa’nın 2015 yılında yüksek hidroelektrik üretimi ve üretim optimizasyon faaliyetlerinden pozitif etkilenmeye devam ettiğini dile getirirken, geçen yılın 9 ayında 104 milyon lira zarar eden kuruluşun, bu yılın aynı döneminde net karını 151 milyon liraya yükselttiğini ifade etti.

Çimentoda güçlendi

CEO Kurtul, çimento şirketlerinin geçen yılki güçlü performanslarının da üzerine çıkarak 2015’in 9 ayında kombine net karlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artırdığını belirtti.