Rusyadaki ekonomik kriz otomobil sektörünü de vurdu

Rusya'daki ekonomik kriz nedeniyle Rusya’nın en önemli otomobil şirketi Avtovaz, haftada 4 günlük çalışma sistemine geçiş yaptı.

Rusya'daki ekonomik kriz ülkede faaliyette olan tüm sektörlere darbe vurdu. Bunlardan bir tanesi de otomobil firmaları oldu. Rusya'nın en büyük otomobil firması yeni çalışma sistmeine geçiş yapmak zorunda kaldı.
 
Kriz nedeniyle Rusya’nın en önemli otomobil şirketi Avtovaz, haftada 4 günlük çalışma sistemine geçiş yaptı. 
Bir süredir Rusya’nın içinde bulunduğu ekonomik kriz ülkenin tüm sektörlerine darbe vurdu. Rusya’nın gelirli düşen en büyük otomobil firması Avtovaz da krize yönelik önlemler almaya başladı. Kısıtlamalara giden firma bundan sonra sadece haftanın 4 günü çalışacak.
 
15 Şubat 2016  tarihinden itibaren Avtovaz çalışanlarının haftalık çalışma süresi kısaltılarak 4  günlük çalışma sistemine geçiş yapılacağı duyuruldu. Çalışma günleri azaldığı için çalışanların maaşında da kesintiye gidilecek. Avtovaz işçilerinin maaşında yüzde 20 oranında kısıtlamaya gitmeyi planlıyor. 
 
Yeni çalışma sistemiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan şirketin yönetim kurulu yapılan bu yeni düzenlemeyle şirkette istihdam eden işçilerin toplu olarak işten çıkarılmasının engellendiği dile getirildi.  
Şirket, yeni çalışma sistemine geçiş yapmaktaki amaçlarının şirketi güçlendirmek, piyasa koşullarına uyum sağlayabilmek, gönüllü emeklilik için sosyal destek düzeninin sağlanması olduğunu da ifade etti.