Pokemon Go tarihe mi karışıyor?

Pokemon Go çılgınlığı, en son rakamlara bakıldığında etkisini her geçen gün biraz daha kaybediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran ve bir anda milyonlarca kişiyi peşinden sürükleyen Pokemon Go’nun önümüzdeki günlerdeki akıbeti merak ediliyor.

Pokemon Go çılgınlığı, en son rakamlara bakıldığında etkisini her geçen gün biraz daha kaybediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran ve bir anda milyonlarca kişiyi peşinden sürükleyen Pokemon Go’nun önümüzdeki günlerdeki akıbeti merak ediliyor.

Oyun piyasaya çıktığı ilk günden itibaren en çok indirilen uygulama rekorunu kırmakla kalmayıp, Twitter ve Facebook’dan daha fazla günlük kullanıcıya sahip oldu. Pokemon Go şu anda Android ve İOS üzerinde 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Bu oyunun ne kadar başarılı olduğunu anlamak için bu sayılara bile ihtiyaç duyulmamakta. Sokakta yürürken çevrenize göz attığınız zaman bu oyunun ne kadar etkili olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. İnsanlar bu oyunu oynarken seviye atlamak için kilometrelerce yol yürümektedir.

Fakat tüm bu başarılara rağmen son birkaç ay içerisinde uygulamayı kullanan kişi sayısında düşüş görülmeye başlandı. Tower, Apptopia ve Survey Monkey tarafından elde edilen verilere göre, Pokemon Go’nun indirilme ve uygulamayı aktif bir şekilde kullanan kişi sayısında gözle görülür bir düşüş var.

Bir anda tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran ve kısa süre içerisinde popülerliğe kavuşan bu uygulama için bir miktar düşüş normal olarak karşılanıyor. Uygulamayı cihazına indiren ya da sadece giriş yapan pek çok kişi, sadece merakını gidermek için programı inceleyebiliyor. Bu durum bile Pokemon Go’nun ne kadar etkin bir uygulama olduğunu bizlere gösteriyor. Temmuz ile Ağustos aylarında yaklaşık 10 milyon kişi bu oyunu oynamayı bırakmıştı ve uygulamada geçirilen süre minimum seviyeye inmişti. Dolayısıyla oyundaki düşüşün bu şekilde devam etmesi halinde Pokemon Go’nun uzun soluklu olmayacağı ifade ediliyor.

Ancak belirtmek gerekir ki Pokemon Go, kısa sürede her yere dağıldığında dolayı oyunun geçmişi çok daha eski gibi görünüyor. Bu tür uygulamaların başarısı aylık kullanıcı sayısına göre belirlendiği için, önümüzdeki günlerde kullanıcı sayısının artıp artmayacağı merak ediliyor. Oyun genel itibarıyla dünya genelindeki yayın takvimini bile henüz tamamlamadı.

Oyun her ne kadar milyonlarca insan tarafından ilgiyle karşılansa da, pek çok kişi Pokemon Go’nun hedefsiz olduğunu belirtiyor. Belli bir süre sonra oyunun herhangi bir amacının olmadığını anlayan kişiler, oyun oynamayı bırakıyor.

Pokemon dünyasının zengin olduğu düşünüldüğünde, oyuna eklenebilecek çok fazla yeni özellik bulunuyor. Bunlardan en belirgini ise oyuncuların diğer oyunculara karşı Gym dışında savaşmalarına imkan tanımak olabilir. Bu güncellemenin ardından oyunculara seviye atlatmak ve rekabet riskini arttırmak oyunu daha popüler hale getirebilir. Pokemon Go’nun bu şekilde düşüş göstermesi yetkilileri harekete geçirmiş durumda. Kullanıcı sayısını daha çok arttırmayı planlayan yetkililer alternatif çözüm yöntemleri aramaya başladı bile.

Oyunun kısa bir süre içerisinde Android Wear ve Apple Watch kullanıcılarına sunulacak olması da, oyunun gelişimi açısından önemli olabilir.