Plakaları 10 dakikada değiştirin

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar sonrasında araç plakalarını 10 dakika içerisinde değiştirilebileceği yönünde bilgiler verildi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar sonrasında araç plakalarını 10 dakika içerisinde değiştirilebileceği yönünde bilgiler verildi. 
 
Trafik kanunları çerçevesinde yeni yapılan düzenlemelere göre güvenlik sistemlerinin çeşitli karışıklıklara sebep olmasını engellemek adına plakaların standartlar içerisinde kullanılmasına karar verildi. Standart dışı yazı ve amblemler sayesinde çeşitli yanlış anlaşılmaların yaşandığı tespit edildi. Bunun üzerine plakalarında standart dışı olan sistemlerin kullanıldığı tespit edildiği takdirde mutlaka tekrar gözden geçirilmesi gerektiği ifade edilmişti. 
 
Yeni trafik kanununda standart dışı plakası olan vatandaşların araç muayenesi sırasında muayeneden geçmelerinin engelleneceği ifade edilmişti. Araç plakası değiştirmenin günler süren bir süreci içerisinde barındırdığı ifade edilmişti. Ancak durumun sanıldığı gibi olmadığı belirlendi. Buna göre araç plakaları gerekli belgeleri aldıktan sonra 10 dakika içerisinde değiştirilebilecek. Yapılan yazılı açıklama ile birlikte plakaların Trafik Tescil Müdürlüğünden alınan belge sonrasında 10 dakika içerisinde çıkarıldığı belirtildi. 
 
Bu konuda Türkiye Şoförler ve Otomobiller Birliğinin kayıtlı bürolarına giderek plaka yenileme isteğinizi belirtmenizin son derece önemli olduğu ifade edildi. Değiştirilmeyen kural dışı plakaların bu süreç içerisinde trafik cezalarına maruz kalabilecekleri belirlendi.