Otomotiv Sektöründe Artık Vestel De Var!

Türkiye’deki yatırımları ile teknoloji alanında adından sık sık söz ettiren Vestel, yeni bir heyecan yaşıyor. Yapılan açıklamalarda Vestel’in otomotiv sektörün giriş yaptığı belirtildi.

Türkiye’deki gelişen otomotiv sektörüne bir dev marka daha dahil oluyor. Vestel tarafından alınan sürpriz bir karar ile birlikte otomotiv sektörüne giriş yapacağı belirtilen Vestel, daha çok elektrikli otomobil ve aksamları üzerine yoğunlaşacak.

Otomotiv sektörünün önemli derneklerinden birisi olan TAYSAD’a üye olarak bu konuda ilk adımı gerçekleştiren Vestel’in önümüzdeki günlerde daha detaylı bir şekilde açıklama yapması bekleniyor.

Elektrikli araçlar konusunda çok sayıda buluşa imza attığı öğrenilen elektronik devi, otomotivde Türkiye'nin en büyük kuruluşları arasında gelen Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'ne (TAYSAD) üye oldu. Böylece Zorlu Grubu'na bağlı olan Vestel Elektronik A.Ş. otomotiv sektörüne ilk adımını resmi olarak da atmış oldu.

30'A YAKIN PATENT

SABAH, Vestel'in otomotiv hedeflerine ilişkin ayrıntılara da ulaştı. Buna göre şirket, elektrikli oto sektörüne tamamen kendi teknolojisiyle giriyor. Şirket, 3 yılı aşkın süredir sessiz sedasız yürüttüğü çalışmalarda çok önemli bir know-how'a ulaştı. Akıllı şarj ünitesinden pil teknolojilerine kadar çok sayıda alanda 30'a yakın patent aldı. Vestel ilk aşamada elektrik motoru, elektrik motoru kontrol mekanizmaları ve motoru çalıştıran ana kartın dizaynını üretecek.

KOBİ'LER HEYECANLI

Edinilen bilgiye göre, şirketin yeni yatırımı Manisa'da olacak. Ayrıca Vestel'in hükümetle ortak bir çalışma içinde olduğu da öğrenildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan geniş katılımlı bir heyet de sık sık Vestel'in yatırımları ile ilgili ortak çalışmalar yürütüyor. Vestel, 10 yıllık süreçteki büyüme planlarının büyük bir bölümünü otomotiv endüstrisine kaydırmayı planlıyor. Vestel'in kulislerde konuşulan yatırımı otomotiv yan sanayisi sektöründe heyecan yarattı.