Meyve ve sebzelerde yeni dönem

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların ardından meyve ve sebze satışlarında yeni döneme başlanacağını belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların ardından meyve ve sebze satışlarında yeni döneme başlanacağını belirtti. 
 
Sebze ve meyve fiyatlarının son dönemlerde sürekli olarak artmasının ardından yeni önlemler almak adına Bakanlık harekete geçti. Bu süreç içerisinde sebze ve meyvelerin  ticareti sırasında uyulması gereken bazı kuralların olduğu belirlendi. Bu kurallar 3 Ekim tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak resmen hayata geçirilmiş oldu. Özellikle soğuk zincir uygulamasının zorunlu olması yeni bir dönemin başladığını bir kez daha ortaya koyuyor.
 
Alınacak önlemler sonrasında sebze ve meyvelerin kısa süre içerisinde bozulması da engellenmiş olacak. Belirli standartlar çerçevesinde insan sağlığı da korunmuş olacak. Depolama, saklama ve ambalajlama süreçlerinde standartlara uyulması zorunlu hale gelecek. 
 
Sebze ve meyvelerde özellikle damga basma döneminin resmen sona erdirilmesi planlanıyor. Sandık sepet ve kasa gibi ürünlerde kilo fiyatının 50 kilonun üzerine çıkması da engellenmiş olacak. Ambalajlarda herhangi bir yabancı maddenin bulunması kesinlikle engellenecek. Ambalajlar üzerinde yazılan yazıların silinmesi engellenecek. Ağzı açıldığı zaman tekrar kapanabilecek ürünlerin getirilmesi planlanıyor. Sebze ve meyvelerin ziyan olması böylece engellenmiş ve uzun süre kullanılmış olması planlanacak.