Kredi notu hakkında doğru bilinen yanlışlar

Kredi notu nedir? Kredi notu nerelerde karşımıza çıkar? Kredi notumuzu yükseltebilmek için neler yapabiliriz? Kredi notu yükseltme teknikleri nelerdir? kredi notuyla ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Kredi notu, ihtiyaç kredisi ya da kredi kartı başvurusu başta olmak üzere birçok finansal işimizde karşımıza çıkan bir kavramdır. Kredi notu finansal geçmişimizdeki işlem kayıtları göz önünde bulundurularak bize verilen finansal nottur. Genelde 0-1400 değerleri arasında değişir. En düşük seviyedeki notlar 0’dan başlar ve yukarı çıktıkça da finansal performans artış gösterir. 
 
Kredi kartı ya da bir miktar ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunduğumuzda direkt bize soracakları ilk şey kredi notumuzdur. Eğer ki kredi notumuz düşükse kredi ya alamaz ya da diğer kredi alanlara göre daha yüksek faiz ve kısa vade süreleri ile kredi alabiliriz. Bu nedenle kredi notu hayatımızı ve günlük işlerimizi etkileyen son derece önemli bir konudur. 
 
Peki, kredi notumuzu nasıl yükseltebiliriz? Kredi notumuzu yükseltebilmek için öncelikli olarak bu kararı almadan önce var olan tüm kredi ve kredi kartı borçlarımızı ödememiz gerekiyor. Sonra da istikrarlı bir şekilde harcama yapmamız gerekiyor. Küçük küçük de olsa düzenli olarak banka kartı ya da kredi kartı ile yapılan alışverişler finansal geçmişinizin olumlu görünmesi açısından büyük önem arz etmektedir. 
 
Kredi notuyla ilgili olarak bilinen büyük bir yanlış vardır. Hiç kredi kartınız olmadıysa ya da hiç finansal bir işlem yapmamış örneğin ödemelerinizi ya da faturalarınızı banka yoluyla gerçekleştirmemişseniz kredi notunuzun hiçbir işlem yapmadığınız için yüksek olacağını düşünürsünüz. Aslında durum tam tersidir. Hiçbir şekilde finansal alanlarda görünmezseniz, tanınamazsınız bu da kredi notunuzun çok düşük olmasına neden olur. 
 
Kredi notunu yükseltmenin bir diğer yolu da fatura, aylık ödeme gibi düzenli işlemlerinizi banka talimatıyla otomatik olarak gerçekleştirmektir. Eğer ki bir bankaya bağlı hesabınıza düzenli talimat vererek elektrik, su, telefon, internet gibi düzenli takip gerektiren ödemelerinizi bu şekilde hallederseniz kredi notunuzun yükselmesine önemli ölçüde katkıda bulunuş olursunuz.
 
Bir diğer yolda sizin dışarıdan aldığınız düzenli ödemeleri banka yoluyla almanızdır. Örneğin maaşınızı elden değil de her ay düzenli olaark bir banka hesabınızdan alırsanız hesabınıza düzenli olarak her ay para giriş çıkışı olduğunu fark eden bankalar kredi notunuzu yükseltecek ve kredi ya da kredi kartı sahibi olma ihtimaliniz önemli ölçüde artacaktır.
 
Kredi notu ile ilgili bilinen bir diğer yanlış da kredi notunun sık güncellenen bir şey olmadığıdır. Aksine kredi notu sizin güncel finansal işlemlerinize göre değişebilmekte ve duruma göre şekil alabilmektedir. Kredi notunuzu yükseltmek için bu taktikleri uyguladığınızda kısa sürede sonuç vermiş olduğunu göreceksiniz.