Kredi Kartına Taksit Sayısı Ne Zaman Artacak?

Gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından Başbakan Binali Yıldırım vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Toplantıda alınan kararlar arasında en çok dikkat çekeni ise kredi kartı taksit sınırının 6 aydan 12 aya çıkarılması olarak görünüyor.

Gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından Başbakan Binali Yıldırım vatandaşlara müjdeli haberi verdi. Toplantıda alınan kararlar arasında en çok dikkat çekeni ise kredi kartı taksit sınırının 6 aydan 12 aya çıkarılması olarak görünüyor.

Ak Parti Hükümeti ekonomik reformlara bir yenisini daha ekledi. Yapılan toplantı sonrasında bireysel kredi vade süresinin 36 aydan 48 aya çıkarıldığı bizzat Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Ayrıca bir diğer önemli konu olan kredi kartı ve kredi borcunu ödemeyenler için, 72 aya kadar yapılandırma fırsatı sunuluyor.

Kredi kartı taksit düzenlemesi ile birlikte taksit sayısı 12 aydan 9 aya düşürülmüştü. Bu konuda gelen şikayetler ve yerli piyasayı tekrar canlandırmak için taksit sınırı tekrar 12 aya çıkartıldı. Fakat burada unutulmaması gereken şey, kredi kartı ile taksit sayısı 12 aydan fazla olamıyor. Kredi kartı taksit düzenlemesi en çok cep telefonu almak isteyen kişileri sevindirdi. Bu konuda gerekli düzenlemeler tamamlandıktan sonra cep telefonu satışlarının artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Başbakan Yıldırım tarafından açıklanan bir diğer mevzu ise, bireysel ihtiyaç kredisi vade süresinin 36 aydan 48 aya yükseltilmesi oldu. Bundan böyle bireysel kredi kullanmak isteyen müşteriler vade seçeneğini 48 ay olarak belirleyebilecek. Dolayısıyla vatandaşın cebinden çıkan yük birazda olsa hafiflemiş olacak. Tüm bunlara ilaveten son dönemde yapılan faiz indirimlerinin ardından bireysel kredilere olan talebin artması bekleniyor.

Ekonomik reform paketi içerisinde yer alan konut kredisi faiz oranlarının bir nebze de olsa düştüğünü görmekteyiz. İlerleyen dönemlerde faiz oranlarının daha da düşeceği tahmin ediliyor. Ayrıca konut kredisi veya taşıt kredisi almak isteyenlere de aynı şekilde kolaylık sağlanmaktadır.

Başbakan tarafından vatandaşlara sunulan müjdeler arasında bulunan kredi kartı borçlarının 72 aya kadar yapılandırılması meselesi oldukça büyük önem arz ediyor. Ödeme gücü bulunmayan kişiler yapılandırma yoluna giderek borcunu 72 ay vadeyle ödeyebilecek. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta tüketiciler bu uygulamadan yalnızca bir defaya mahsus olarak faydalanabilecek. Bu tür bir tedbirin alınmasının en önemli sebebi ise oluşabilecek suistimallerin önüne geçmek olduğu tahmin ediliyor.

Vatandaşları ilgilendiren bir diğer düzenleme ise; gıda fiyatlarının zamansız olarak yükselmesi konusunda araştırma yapılması bekleniyor. Aracıların fiyatları yükseltmesi nedeniyle tüketicilerin mağduriyet yaşaması beraberinde bazı sorunlara yol açabiliyor. Tarladan çok ucuz fiyata çıkan sebze ve meyvenin vatandaşa da düşük fiyatla verilmesi için gerekli düzenlemeler yapılacak. Düzenleme başarılı olduğu takdirde bundan böyle vatandaşlar ucuz sebze ve meyve yiyebilecek.

Hükümetin almış olduğu kararların ardından toplumun büyük bir kesimi bu durumdan memnunken, muhalefet cephesinden eleştiriler gelmeye devam ediyor. Muhalefet, yerli piyasayı canlandırmak için farklı çözümlerin üretilmesi gerektiğini belirtiyor.

İlerleyen günlerde ne gibi ekonomik reformların yapılacağını zaman gösterecek.