Konut Kredilerine Müdahale Yapılabilir

Konut kredilerinin önlenemez bir şekilde yükselmesinin ardından faizler konusunda yeni müdahalelerin yapılabileceği ifade edildi.

Konut kredilerinin önlenemez bir şekilde yükselmesinin ardından faizler konusunda yeni müdahalelerin yapılabileceği ifade edildi. 
 
Vatandaşların konut alabilmek adına başvurdukları banka kredilerinin faizlerinde yaşanan yükseliş çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti. Bu süreç içerisinde konut kredisinin faizlerinin düşürülmesi için hükümet cephesinden bir adım gelirken yakın zamanda duruma müdahalenin söz konusu olduğu ifade edildi. 
 
Bir televizyon kanalına katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı yiğit Bulut bu süreçte konut kredilerinin faizlerinin ne kadar yükseldiğinin bir kez daha gözler önüne serdi. Konut kredilerinde yapılacak olan düzenlemeler sonrasında faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinin altına çekilebileceği dile getirildi.
 
Faizlerin düşmesinin ardından konut alımının hız kazanması ve vatandaşların ödemelerde yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılması bekleniyor. Son bir yıllık süreye bakıldığı zaman faiz artış eğiliminin son yılların en yüksek seviyesine çıktığı ifade edilmişti. Hatta değerlendirmeler sonrasında artışların son 8.5 yılın zirvesini gördüğü bir kez daha dile getirilmiş oldu. Faizlere yapılacak müdahalenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonrasında gerçekleştirildiği belirtildi.