Konut Faizleri Yükselirken Konut Fiyatlarına Zam Gelmedi

Konut kredilerinde faiz oranları hızla artarken bu süreç içerisinde henüz konut firmaları zam yapmadıklarını dile getirdiler.

Konut kredilerinde faiz oranları hızla artarken bu süreç içerisinde henüz konut firmaları zam yapmadıklarını dile getirdiler. 
 
Faiz oranlarının düşürülmesine yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ederken faiz oranlarının hızlı bir şekilde yükselmesi tepkilere neden oldu. Yapılan değerlendirmeler sonrasında konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.23 seviyelerine kadar çıktığı tespit edildi. 
 
GYODER Başkanı tarafından konut kredilerine yapılan faiz oranları ve aynı zamanda bu konudaki maliyetler tartışmaya açıldı. Faiz oranlarında meydana gelen yükselişi aslında zamma ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyarken buna rağmen herhangi bir zammın yapılmadığı zammın sürekli olarak sektör tarafından ertelendiği ifade edildi. 
 
Gayrimenkul şirketlerinin bu konuda erteleme çalışmalarının nereye kadar devam edeceği ise merak konusu oldu. Sektörde her şirketin nakit ihtiyacı ve çalışmalarının kendi içinde farklılık gösterebileceği ifade edildi. Ancak ilerleyen dönemlerde çok geçmeden zammın sektörde yapılması bekleniyor. Bu konuda ev satın almak isteyen vatandaşlara uyarılar yapıldı. Fiyatlar artmadan niyeti olanların acele etmeleri gerektiği belirtildi.