Koç Holding zirvede

2015 yılı verilerine göre Koç Holding’in yıl içinde karı yüzde 32 oranında yükseldi.

Koç Holding’in net olara kelde ettiği kar 2015 yılı içinde, bir önceki seneye kıyasla yüzde 32 artış göstererek 3.57 milyar liraya çıktı. 
 
Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a yaptığı açıklamalara göre, yıllık bilançosunda şirketin toplam gelirleri de 1.2 oranında artış gösterdi. Yıllık toplam geliri de bu verilere göre 69.5 milyar liraya kadar yükselmiş oldu.
 
Koç Grubu’nun kuruluşlarından bir tanesi olan Tüpraş’ın net karı da geçtiğimiz yılın verilerine göre yüzde 75 artış göstererek 2.55 milyar liraya yükseldi. Şirketin KAP’a yapmış olduğu açıklamalarda aynı dönemde satışlardan elde ettikleri gelirleri ise yüzde 7 düşüş göstererek 36.9 milyar liraya kadar gerilemiş oldu.
 
Açıklamaya göre Tüpraş, bu yıl üretimin yaklaşık 28 milyon ton, toplam satışın ise 30 milyon ton dolaylarında olmasını tahmin ediyor. Kapasite kullanımının yüzde 100 düzeyinde olmasının beklendiği belirtilen açıklamada, "Ürün ithalatının asgari seviyede ve üretimden satışın artırılmasına odaklanmayı bekliyoruz" ifadesine yer verildi. 
 
Açıklamadaki ek bilgilere göre Ford Otosan’ın net kârı da 2015’te yüzde 42 yükselişle841.9 milyon liraya çıktı.