Katar ile Türkiye ilişkileri gelişiyor

Katar'a uygulanan ambargo sonrasında Türkiye'nin ihracat oranının yüzde 90 oranında arttığı tespit edildi.

Katar'a uygulanan ambargo sonrasında Türkiye'nin ihracat oranının yüzde 90 oranında arttığı tespit edildi. 
 
Katar ile Türkiye arasında ilişkilerin giderek geliştiği tespit edilmişti. Katar son dönemlerde yaşadığı sorunlar ile birlikte çeşitli ambargolar ile karşılaştılar. Bu ambargolar sonrasında Türkiye ile Katar arasında bir yakınlaşmanın meydana gelmesi son derece dikkat çekti. 
 
İhracat oranlarının artması ile birlikte Türkiye ile Katar arasında ilişkilerin giderek arttığı ortaya çıktı. İhracat oranının son dönemlerde giderek artmasının ardından yüzde 90'lık seviyelere kadar çıktığı öğrenildi. Türkiye'nin Katar için en büyük desteği vermesinin ardından iki ülke arasında ihracat oranları giderek artmaya başladı. 
 
Katar son dönemlerde sorunları yavaş yavaş çözmenin ardından yatırım yapmak için harekete geçti. Yapılan çeşitli düzenlemeler sonrasında 150 milyar dolarlık bir yatırımın yapılmasının mümkün olduğu açıklandı. Katar'da bulunan müteahhitlik firmalarının Türkiye ile anlaşma aşamasında olduğu açıklanırken Türkiye'nin enerji sektöründe yaşamış olduğu gelişimlere karşı son derece ilgili olduklarını ifade etmiş oldular. Bu süreç içerisinde Türkiye ile Katar arasında yapılan anlaşmaların biraz daha ilerlemeleri bekleniyor.