Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Müşterilerin çok büyük bir kısmı bu şartların neler olduğunu bilmiyor ve kara listeden nasıl çıkılır sorusunun cevabını merak ediyor. Bu haberimizde kara listeden kurtulma yollarını detaylı bir şekilde ele alacağız.

Bankacılık sektöründe kara listenin tanımı, geçmiş veya mevcut borçlarını ödemeyerek bankanın takibine girmiş kişiler için kullanılır. Banka müşterileri kredi ve kredi kartı borcunu 90 günlük süre zarfında ödemediği taktirde idari takip süreci uygulanır. Daha sonra ise takip süreci bankanın avukatına devredilir ve hukuki takip süreci başlamış olur. Bu takip süreci bankalar nezdinde kara liste olarak tanımlanmaktadır. Kara listeden çıkmak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Müşterilerin çok büyük bir kısmı bu şartların neler olduğunu bilmiyor ve kara listeden nasıl çıkılır sorusunun cevabını merak ediyor. Bu haberimizde kara listeden kurtulma yollarını detaylı bir şekilde ele alacağız.

Kara Liste Nedir?

Geçmiş dönemde veya hali hazırdaki borçlarını ödemeyen kişilerin büyük bir kısmı kara listeye girme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kara listeye giren kişiler borçlarını ödese bile 5 yıl boyunca kara listeden çıkamaz. Bu kategoride bulunan kişiler kredi kartı ve kredi başvurusunda bulunduğu zaman başvuruları otomatik olarak reddedilecektir. Adı kara listede olan kişilerin yapması gereken en önemli şey, mevcut borçlarını kapatmak olmalıdır. Daha sonra bankadan borcu yoktur yazısı alınmalıdır. Alınan bu yazının sonucunda kara listenden adınız çıkartılır. Ancak bankalar nezdinde 5 yıl boyunca kredi talep edemezsiniz. Bu durumun kısaltılması veya tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Kara listeye giren kişilerin kredi notu sıfırlanacağı için bu kişilerin kredi notunu yükseltmesi bir hayli zaman alacaktır. Kara listeye giren kişilerin kara listeye girme nedeni olan kredi kartları kullanıma kapatılır. Bundan böyle bu kartlar üzerinden işlem yapılamaz. Ancak diğer bankalara ait kredi kartlarının kullanımına devam edilebilir. Bireyin kara listeden daha çabuk çıkabilmesi ve herhangi bir sorunla karşılaşmaması için borçlarını düzenli bir şekilde yapması gerekiyor.

Kara Listenden Kurtulma Yolları Var Mı?

Kara listeden kurtulmak için öncelikle mevcut borcunun tamamı kapatılmalı. Bazı bankalar daha esnek davranarak adı kara listede var olan kişilere kredi imkanı sunmaktadır. Bunun için ipotek veya güvenilir bir kefile ihtiyaç vardır. Kara listeden kurtulmak sanıldığı gibi kolay değildir. Çünkü bu kişilerin kredi notu sıfırlanır. Kredi notunu tekrar eski haline getirmek uzun sürenizi alabilir. Kara lisede adı bulunan kişiler konut veya taşıt kredisi alamaz. Bu kredi türlerini alabilmek için bankacılık geçmişinin güvenilir olması gerekiyor. Borcuna sadık olmayan ve zamanında ödemeyen kişilerin ilerleyen dönemlerde çok büyük sıkıntılarla karşılaştığı bilinmektedir. Çünkü her insan hayatı boyunca nakit paraya ihtiyaç duyabilir. Nakit para ihtiyacını karşılamak için ise en önemli kurum bankalardır. Adı kara listede yer alan veya kredi notu düşük olan kişiler nakit para bulmak için farklı yollara başvuru yapabilir. Bu kişilere bankaların kapısı belli bir süre kapanacağı için çevresindeki kişilerden borç para istemesi daha mantıklıdır.