İstanbul adım adım finans merkezi oluyor

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben BDDK'nın Haziran ayında tamamen İstanbul Esentepe'deki merkez binasına taşınmış olacağını söyledi. Bu gelişme, İstanbul'u finans merkezi haline getirme projesinin somut adımlarından biri olarak görülüyor.

BDDK Haziran ayında İstabul’a taşınmış olacak. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandırn BDDK Başkanı Akben Haziran ayında kurumun tamamıyla İstanbul Esentepe'deki yeni merkez binasına taşınmış olacağını kamuoyuna bildirdi. 
 
BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Haziran ayında Ankara’dan istanbul’a taşınacak.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben kurumun Haziran ayında Ankara’dan istanbul’a taşınacağı ile ilgili bilginin çalışanlar ile paylaşılmış olduğu ve bu alandaki hazırlıkların başlamış olduğunu kamuoyuna bildirdi.
 
Muhabirlerin konuyla ilgili kendisine yönelttiği soruları yanıtlandıran Başkan Akben yaklaşık bundan bir yıl önce BDDK’nın merkezinin Ankara’dan istanbul’a taşınacağına dair bir karar alındığını bildirmiş ve bu konudaki hazırlıkların başlayacağını dile getirmişti. Geçtiğimiz hafta taşınma işlemlerinin başlandığını ve öncelikle İstanbul binasında görev alan çalışanların İstanbul’daki merkez binasına taşınacağını açıklamaıştı.
 
Eko Gündem'in haberinden edinilen bilgilere göre, İstanbul’u finans merkezi haline getirme alanında atılan adımlardan biri olarak görülen BDDK’nın taşınma süreci aynı zamanda Ankara ve İstanbul arasında ayrılıkları ve karmaşık yapıyı ortadan kaldırmış olacak. İstanbul ve Ankara büroları İstanbul merkez olmak üzere Esentepe’de tek bir çatı altında toplnacak. 
 
Akben, açıklamalarında İstanbul Esentepe’deki BDDK merkezdeki teknik altyapı çalışmalarının tamamlandığını ve bulunan 600 görevlinin bir kısmının taşınmış olduğunu diğer görevlileirn taşınma işlemlerinin de tamamlanmasıyla Haziran ayında BDDK merkezinin tamamıyla İstanbul Esnetepe’ye yerleşmiş olacağını söyledi.
 
Bu şekilde BDDK yönetim açısından rahatlamış olacak, iki ayrı şehir arasındaki iletişimsizlik ve iş takipsizliği ortadan kaldırılmış olacak hem de İstanbul’un ilerleyen zamanlarda bir finans merkezi haline getirilmesi projesiyle ilgili ilk somut adım da atılmış olacak. 
 
Haziran ayında BDDK’nın tamamıyla İstanbul Esentepe’deki merkez binasına yerleşmesiyle bir de açılış gerçekleştirilecek.