İşçiler için yeni dönem başlıyor

Taşeron işçiler için bulunan yeni formülde memurlarla aynı haklara sahip olmaları için bazı düzenlemelerin yapıldığı açıklandı.

Taşeron işçiler için bulunan yeni formülde memurlarla aynı haklara sahip olmaları için bazı düzenlemelerin yapıldığı açıklandı. 
 
Kamuda taşeron işçi olarak çalışan toplam 817 bin kişinin olduğu tespit edilmişti. Uzun zamandır bu kişilerin haklarında çeşitli düzenlemelerin yapılmasını ve hak alanlarının genişletilmesini istedikleri belirlenmişti. Bunun üzerine pek çok çalışma yapılmış ancak etkili olmamasından dolayı son olarak hükümet tarafından kadroya geçirilmesi planlanan işçiler için geniş çaplı bir düzenlemenin yapılmasını istemişlerdi. 
 
Hükümet tarafından sürdürülen çalışmalarda sona geldiği öğrenildi. Bazı detaylar kamuoyu ile paylaşılmış oldu. Buna göre taşeron işçiler için özel bir hukuk sözleşmesi yapılacak. Bu sözleşme ile haklarının korunması sağlanacak. Özel statülü çalışanlar olarak değerlendirmeye alınacak olan taşeron işçilerinin bundan sonraki dönemlerde haklarını aramalarını daha kolay olacak. 
 
Yapılacak olan sözleşmelerin 3 yıllık olması ve sonrasında performansa bakılarak yenilenip yenilenmeyeceğine karar verilmesi bekleniyor. Bu süreçte güvenlik taraması mutlaka yapılacak ve olası bir tehlikeye karşı da önlem alınmış olacak. Çalışanların tazminat, emeklilik ve maaş gibi çeşitli çalışma haklarının devlet tarafından korunma altına alınması sağlanacak. Garanti maaş dönemi taşeron işçiler için başlamış olacak. Çalışmanın detayları önümüzdeki günlerde belirlenecek.