İş yeri kapanan esnaflara da işsizlik maaşı geliyor

Maddi olarak güç durumda olan ve iş yerini kapatmak zorunda kalana ya da herhangi bir sebeple iflas ederek işsiz kalan esnaflara da oluşturulan Ahilik Sigortası Fonu ile işsizlik maaşı bağlanması öngörülüyor.

Esnaflara işsizlik maaşı verilmesini sapğlayacak Ahilik Sİgortası Fonu Kanun Tasarısı taslağı hazırlandı.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülen çalışmalar sonunda Ahilik Sigortası Fonu Kanun Tasarısı taslağı hazırlandı. 
 

İşsizlik Sİgortası Fonu'na benzer bir sistem kurulacak

 
Star Gündem'de yer alan habere göre, mevcut İşsizlik Sigortası Fonu'na benzer bir sistemin kurulması esasına dayanan taslağa göre, ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar, noterler, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları da bu düzenlemeden yararlanabilecek. 
 

Kendi isteği ile iş yerini kapatanalr fondan yaralanamayacak

 
Esnaf ve sanatkarlar faaliyetini bırakmaları (kayıtlı oldukları tüm işletmelerini terkin yapmaları) ve iflas kararı alarak sigortalılığını sonlandırmaları durumunda işsizlik maaşı almak için başvurabilecek. Bu hallerin dışında kendi isteği ile iş yerinin faaliyetine son veren kişiler işsizlik maaşı için başvuramayacak.
Star Gündem