HP 30 Bin Kişiyi İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor

Hewlett-Packard Co tarafından dün yapılan açıklama ile birlikte şirkette çalışan 25 bin ile 30 bin arasında bir işçinin işten çıkartılacağı duyuruldu.

Pazardaki payı giderek düşen ve azalan talep karşısında maliyetleri fazla gelmeye başlayan HP, konuyla ilgili kararını verdi. Dün Hewlett-Packard Co tarafından yapılan açıklama ile şirket tarafından verilen karar açıklanırken, işçileri bu durum oldukça üzdü. İşçi çıkarma yolunu tercih eden HP, bu konuda 25 bin ile 30 bin arasında bir sayısı netleştirmeye çalışırken, işçi çıkartılması ile bilrikte iş gücünün de düşeceği belirtildi. 31 Ekim 2014 itibariyle 300,000 olan işgücünün yüzde 10 azaltılması anlamına geliyor. Hewlett-Packard Co’nun dünya genelindeki tüm fabrikalarında işçi çıkarmaları yapılacağı açıklanırken, bu işten çıkarmalar ile birlikte yıllık gelirin arttırılması hedefleniyor.

Maliyetlerden kıscak olan Hewlett-Packard Co, işten çıkarmalarla birlikte toplam yıllık 2.7 milyar dolar daha fazla gelir elde etmeyi amaçlıyor.  HP'nin yıl sonu ikiye ayrılmasıyla oluşacak olan diğer şirket HP Inc. bilgisayar ve yazıcı işlerine ağırlık verecek. Bu sektördeki satışlar kişisel bilgisayarların satışının düşmesiyle son dönemlerde darbe yedi.