Gayrimenkul yatırımında dikkat edilmesi gereken 5 kural

Gayrimenkul günümüzde en iyi yatırım alanlarından biri olarak dikkat çekiyor. Peki, bu alanda yatırım yapmayı ya da sadece yaşamak için ev sahibi olmayı düşünenler nelere dikkat etmelidir? Bu alanda yatırım yapacakların dikkat etmesi gereken 5 altın değerindeki kuralı sizler için derledik.

Türk yatırımcıların yatırım yaptıkları alanların başında döviz, altın ve gayrimenkul geliyor. Döviz ve altında yaşanan dalgalanmalar ise yatırımcıları gayrimenkule daha fazla yakınlaştırıyor. Gelişen altyapı, mega projeler, mülteci akını ve ulaşımdaki gelişmelerle hızla yükselen gayrimenkul fiyatlarının, önümüzdeki dönemde de bu şekilde artmaya devam edeceği öngörülüyor.
 
Yatırımcısına kısa sürede yüksek kar ettiren gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken birçok ipucu bulunuyor. Büyük miktarlar ödenerek sahip olunan gayrimenkul araçlarını satın alırken araştırmaya özel bir zaman ayırarak en doğru kararı vermek gerekiyor. İşte gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin satılık ev ilanları arasında kaybolmadan seçim yapmalarını sağlayacak 5 püf noktası...
 

Ev seçiminde en önemli etken lokasyon

 
Ev satın almak isteyenlerin ilk dikkat edeceği noktaların başında evin bulunduğu bölge geliyor. Bunun için yatırımcıların 'daire satın almak istediği bölgelerin' küçük bir listesini hazırlamaları gerekiyor. Bu bölgeler hakkında iyi bir araştırma yaptıktan sonra ise evin ulaşım kolaylığı, şehir merkezine yakınlığı, ana yollara ve ulaşım arterlerine olan mesafesine bir göz atmak daha sonra yaşanacak pişmanlıkları önlemek adına en önemli adımlardan biri. Ayrıca evin eğitim ve sağlık kurumlarına, ibadethanelere, kamu binalarına yakınlığı da gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntı.
 

Ev almak için doğru zaman yakalanmalı

 
Ev satın alacak yatırımcıların karşılaştıkları sorunların başında gayrimenkul fiyatları geliyor. Aldıktan sonra yüksek oranda kazandırması beklenen gayrimenkullerin ise düşük meblağlarla satılmayacağını akıldan çıkarmamak gerekiyor. Bu yüzden ev sahibi olmak için doğru zamanı bulmak çok önemli. Yatırımcıların kendi bütçelerine uygun evleri gözden geçirmeleri, bankaların kredi oranlarını iyi araştırmaları ve gayrimenkul almak için doğru zaman olup olmadığını iyi bir şekilde analiz etmeleri gerekiyor.
 

Yatırım için mi, yaşamak için mi ev sahibi olmalı?

 
Türkiye'de gayrimenkule verilen değer hızla artarken gayrimenkul fiyatları da buna paralel olarak artmaya devam ediyor. Bu ortamda ev sahibi olmak isteyenlerin zararlı çıkmaması için gayrimenkule ne için sahip olması gerektiğine karar vermeleri gerekiyor. İçinde yaşamak için ev sahibi olmak isteyenlerin evin durumuna, bölgedeki komşuluk ilişkilerine, evin inşa edildiği yıla dikkat etmesi yeterli olurken; yatırım amacıyla konut satın alacakların bölgedeki konut amortisman süresine ve kira fiyatlarına dikkat etmesi doğru kararı verebilmede önemli rol oynuyor.
 

Markalı proje mi, ikinci el daire mi?

 
Konut satın alacakların aklını karıştıran en büyük sorulardan biri de markalı projeler ile mahalle içi binalarda bulunan dairelerin arasındaki uçurum sayılabilecek fiyat farkları. Bu ikilemde kalan konut yatırımcılarının 'ne için konut sahibi olmak istiyorum' sorusunu kendilerine sormaları ve bu cevabın doğrultusunda markalı konutlara ya da ikinci el dairelere yönelmeleri gerekiyor. Aksi halde hem zamandan hem de emekten kaybetmek kaçınılmaz olacaktır.

 

Ödediğiniz para evin gerçek değerinin üstünde olabilir

 
Son yıllarda maketten konut satışının başlamasıyla ortaya çıkan 'net-brüt metrekare farkı' kavramı yatırımcıların kafasını karıştırmaya devam ediyor. Özellikle markalı projelerde yer alan otopark, spor alanları, sosyal tesis gibi alanların da konut ücretlerine tabi olması; projenin tesliminde yatırımcıların karşısına kötü bir sürpriz olarak çıkıyor. Bu sürprizle karşılaşmamak adına net-brüt metrekare farkının yüzde 20'nin üzerinde olmamasına dikkat edilmeli, satın alınması planlanan konutun satış fiyatına alım-satım tapu harcı, iskan harcı, cins tashih harcı, KDV gibi ücretlerin dahil olup olmadığı iyi araştırılmalı.