Ferrariden 10 Milyar Dolarlık Halka Arz

Otomobil konusunda dev bir marka haline gelen İtalyan menşeili Ferrari, ABD borsalarında halka arz yoluna gideceğini açıkladı.

Lüks otomobil üreticileri arasında açık ara farkla birinci olan Ferrari, borsada heyecanlı günler yaşıyor. Firma tarafından yapılan resmi açıklamada ABD borsalarında halka arz işleminin yapılacağı ve bu bakımdan çalışmaların başlatıldığını duyururken, halka arz edecek olan Ferrari için ilgi oldukça fazla.

Hisse Başına Fiyat Ne Olacak?

Ferrari tarafından yapılacak olan halka arz işlemlerinde hisse başına 48 Dolar ile 52 Dolar arsında bir fiyatın belirlenmesi beklenirken, bu hesaplamalara göre Ferrari’nin değeri 10 milyar dolar. Ferrari için yapılan resmi açıklama Fiat Chrysler Automobiles tarafından kamuya aktarılırken, halka arz kapsamında Ferrari'nin yüzde 10’luk bir hissesinin işlem göreceği belirtildi.

Şirketin bu halka arzdan elde ettiği gelirle, 2018 yılına kadar 7 milyon araç satma planını destekleyeceği ve BMW ve Volkswagen gibi rakipleriyle rekabette elini güçlendirmek istediği ifade edildi. Halka arz için telaffuz edilen rakam, Fiat CEO'su ve Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı Sergio Marchionne'nin daha önce bahsettiği rakama yakın. Marchionne daha öncesinde Ferrari'nin piyasa değerinin 10 milyar Euro olduğunu söylemişti. Bu da 11 milyar doların üzerinde bir rakama denk geliyor.