Enerji devi batıyor mu?

İngiliz enerji şirketi enerji devi BP zor günler geçiriyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle karında yüzde 91’lik azalma meydana gelen BP toplamda 7 bin işçisinin işine son verecek.

Petrol fiyatlarının her geçen gün düşmesi ve piyasalarda oluşturduğu gerginlik hali büyük şirketleri de vurdu. Bunların en son örneği ise dünyaca ünlü ve enerji devi olarak kabul edilen BP.
 
Dünyaca ünlü enerji şirketi İngiliz BP, 7 bin işçisinin işine son vereceğini açıkladı.Bir önceki yılın verileriyle kıyaslandığında karında yüzde 91 gibi rekor seviyede bir düşüş yaşayan BP işten çıkararak direnme tedbiri alacak.
 
Piyasalarda oluşan petrol arzı fazlalığı sebebiyle sürekli düşen petrol fiyatları enerji dağıtımı yapan firmaları da zora sokuyor. Petrol fiyatlarının yaşadığı rekor düşüşler enerji fiyatlarında da düşüşe neden oluyor. OPEC ülkeleri ve OPEC üyesi olmayan petrol üretici diğer ülkeler de petrol fiyatlarıyla ilgili felaket senaryolarına karşılık tedbirler alıyor.
 
Petrol üretici ülkeler maliyeti yüksek petrol üretimi yapan firmaları kapattırıyor ve en düşük maliyetli petrol üretimini gerçekleştirmeye çalışarak piyasadaki paylarını korumaya çalışıyorlar.
 
Yüzde 30 gerilemeyle tarihinin en yüksek gerilemesini yaşayan ve tarihinde ilk kez bu kadar kar düşüşü yaşayan İngiliz enerji şirketi BP önümüzdeki iki yıl içinde toplamda 7 bin işçisini işten çıkaracağının bilgisini paylaştı.
 
BP Üst Yöneticisi Bob Dudley de konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:"Değişen faaliyet ortamına adapte olarak yeniden dengelenmeyi hızlı bir şekilde sağlamaya devam ediyoruz. Maliyetlerimizi ve sermaye harcamalarımızı azaltmak konusunda ilerleme kaydediyoruz.”
 
BP son otuz yılın en karamsar mali tablosunu çizdi. Önce 3 bin daha sonra da 4 bin olmak üzere toplamda 7 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.