Emekliye çifte müjde

Emeklilerin işten ayrılmaları halinde tazminat hakları saklı tutulurken yeniden çalışmaya başlamaları halinde ikinci bir tazminatı hak edecekleri ifade edildi.

Emeklilerin işten ayrılmaları halinde tazminat hakları saklı tutulurken yeniden çalışmaya başlamaları halinde ikinci bir tazminatı hak edecekleri ifade edildi. 
 
Türkiye genelinde emeklilerin sayısının gittikçe arttığı tespit edilmişti. Bu süreç içerisinde 12 milyon emeklinin olduğu tespit edildi. Türkiye emeklilerin sayısı bakımından son derece kalabalık bir ülke olarak biliniyor. Geçim şartları ve rahat yaşamak uğruna emekli olan pek çok kişi çalışma hayatına aktif bir şekilde devam ediyor. Bu süreçte emeklilerin haklarını yeteri kadar bilmedikleri belirlendi. 
 
Tazminat konusunda emeklilerin kafalarında oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına yeni açıklamalar yapıldı. Bir emeklinin bazı şartlarda çifte tazminat hakkının dahi olduğu ifade edildi. Yani bir işçi ile haklarının aynı olduğu ve emekli olmasının durumu herhangi bir şekilde değiştirmediği ifade edildi. Bir kişinin emeklilik sonrasında başladığı işte 1 yılı doldurup kendi kusuru ve isteği dışında işten çıkarılması halinde tazminatı hak ettiği ifade edildi. 
 
Ancak emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin tazminat haklarında bazı farklılıklar bulunuyor. Bu kişilere bazı seçenekler sunuluyor. Eğer bu süreçte tazminatını almadan çalışmak isteyen emekli olursa kıdem hakkının saklı tutulacağı belirtiliyor. İstifa etmesi halinde de gerekli tazminatlarını sorunsuz bir şekilde alabileceği belirtiliyor. Emekli çalışanların haklarını en iyi şekilde bilerek ona göre hareket etmeleri gerekiyor.