Dolar neden düşüşe geçti?

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Aysun Göksu, dolardaki düşüşü Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) elinin zayıflamasıyla ilişkili olduğunu belirtti.

ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam rakamları beklentiyi karşılayamayınca Dolar değer kaybederek kur kritik bir destek seviyesi olan 2.95 TL seviyelerine kadar düştü.
 
Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Aysun Göksu düşüşle ilgili olarak “ABD istihdam rakamlarındaki olumsuz görünüm faiz artırımına dair beklentilerin azalmasına neden olabilir. Verinin ardından faiz arttırım beklentisi yüzde 24’ten yüzde 12’ye geriledi. ” ifadelerini kullandı.
 
Tarım dışı istihdam beklentiyi karşılamadı
 
ABD’de tarım dışı istihdam rakamları 180 bin olan beklentilerin altında 151 bin olarak açıklandı. Ortalama saatlik kazançlar yüzde 0.2 olan beklentilerin altında yüzde 0.1 olarak açıklanırken işsizlik oranı ise yüzde 4.8 olan beklentilerin üzerinde yüzde 4.9 olarak gerçekleşti.
 
Önceki hafta gerçekleştirilen Jackson Hole Sempozyumu’ndan buyana FED cephesinden Eylül toplantısında faiz artırımı gerçekleşebileceği yönündeki beklentileri artıran mesajlar verilmesi doların küresel çapta değer kazanmasına neden oldu. 
 
FED Başkanı J. Yellen’ın faiz artırımı konusunda enflasyon ve istihdam rakamlarındaki görünüme dikkat çekmesiyle gözler FED’in enflasyon göstergesi olan PCE enflasyona ve ABD istihdam rakamlarına çevrilmişti. PCE enflasyon beklentileri karşılarken ABD istihdam rakamlarındaki olumsuz görünüm faiz artırımına dair beklentilerin azalmasına neden olabilir.
 
Faiz arttırma ihtimali yüzde 12’ye geriledi
 
Gelinen noktada FED vadelilerine baktığımızda veriler öncesinde yüzde 24 seviyesinde bulunan faiz artırım ihtimalinin yüzde 12 seviyesine gerilediğini görüyoruz. FED cephesinden gelen mesajların da etkisiyle küresel çapta değer kazanan dolarda hayal kırıklığı yaratan istihdam rakamlarının etkisiyle kazançların bir kısmının geri verildiğini görüyoruz. 
 
Piyasa reaksiyonlarına baktığımızda, Güney Afrika Randı başta olmak üzere gelişmekte olan ülke kurlarının dolara karşı değer kazandığını görüyoruz. Borsa endekslerinde ise, FED iyimserliğinin etkisiyle yüzde 1’i aşan değer kazançları gözleniyor. Dolar/TL’de verilerin etkisiyle gelen satışlar 2.9520 desteğinin aşağı yönlü geçilmesine neden oldu. 
 
Kurda 2.9520 seviyesi altında fiyatlamaların devam etmesi durumunda geri çekilme isteği sürebilir. 2.9440-2.9320 geri çekilmenin devamında önemli destek bölgesi olarak takip edilebilir. Dolar kurunda tekrar yukarı yönlü hareketlerin görülebilmesi için 2.9520-2.9660 direnç bölgesinin aşılması gerektiğini belirtelim. 
 
Kritik 1304 desteğinden dönen altında ise 1315 direncinin aşılmasıyla yükselişin hız kazandığını görüyoruz. Her ne kadar olumsuz veriler sonrası altında yükseliş görülse de kalıcı yükselişler için 1330 seviyesi üzerinde kapanışların gerçekleşmesi gerektiğini de belirtelim.