Dolar 4 lira olur mu?

Döviz kurlarında ciddi artışlar yaşanırken dolar ve tahvil faizleri de yükselmeye devam ediyor. Dolar ve tahvil faizleri Türkiye gündemine bağlı olarak hareket ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘dövizlerinizi altın ve TL’ye çevirin’ şeklindeki çağrısı, AB müzakere sürecindeki son durum ve dış politikanın oluşturduğu riskler döviz kurundaki değişiklikleri doğrudan etkiliyor.

Piyasa uzmanları doların geçen haftanın son işlem gününde yaşadığı değer kaybı ve uzun dönemli bono faizlerinin azalmasıyla birlikte TL üzerindeki baskısının düştüğünü söylüyor.

Dolar ne yönde hareket edecek?

Son durum bu şekildeyken doların ne yönde hareket edeceği de en çok merak edilen soruların başında geliyor.

Öncelikli tedbir TL kullanımının artırılması olarak düşünülüyor. Ancak uygulanan bu tedbirin liranın döviz karşısında değerinin düşmesine şimdilik net bir sonuç verdiğini söyleyemeyiz. Dünya genelinde petrol fiyatları, Fed’in muhtemel faiz artışı, İtalya’da yapılan referandumun sonuçları TL’nin kaderini belirleyecek faktörlerin başında yer alıyor.

İç piyasadaki ekonominin dolaylı olarak döviz kuruna etki edeceğini, belirsizliğe bağlı nedenlerin hızlıca ortadan kaldırılmasının gerektiğini ifade eden uzmanlara göre temkinli görünümün kalıcı olmayacağı düşünülüyor.

Doların 4 lirayı görme ihtimali var mı?

Doların 3,50 sınırını geride bırakmasıyla akıllara ilk gelen doların 4 lirayı görebileceği oldu. Peki, dolar 4 lira olur mu? Bu düşüncenin gerçeği yansıtmadığını ifade eden piyasa uzmanları ekonominin doğru yönetimiyle sürecin kontrol altına alınabileceğini söylüyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Bu dalgalanmalar bir bir buçuk ay gibi devam edebilir” şeklindeki açılmasının ardından ülke genelinde kısa süreli bir rahatlık sağlanmış olsa da halkın çoğu temkinli davranmaya ve harcamalarında kısıtlı davranmaya devam ediyor.

TL’nin dolar karşısındaki durumunun önümüzdeki haftalarda netlik kazanacağı öngörülüyor.