Baskılar Arttı Shell Kutuplardan Çekildi!

Kuzey kutbunda petrol arama için gerekli izinleri almasına rağmen bugün yapılan açıklama ile birlikte uluslararası enerji şirketi Royal Dutch Shell bu çalışmalardan vazgeçtiğini söyledi.

Kuzey kutbunda yapılacak olan petrol araştırmaları için dünya genelinde büyük tepkiler toplanırken, konuyla ilgili Shell geri adım attı. Firma tarafından yapılan araştırmalarda çeşitli sebepler öne sürülürken, bu sebeplere bağlı olarak çalışmaların yapılacağı belritildi. Arama çalışmaları içni kazılan kuyuda yeteri kadar kaynak bulunamadığı, maliyetlerin yüksek olması ve ABD federal regülasyonlarının öngörülemez olması nedenlerini öne süren Shell, bu kapsamda çalışmaların mümkün olmadığını belirterek bölgede herhangi bir çalışmanın yapılmacağını kamuouyuna duyurdu.

İzin Verilmişti

ABD İçişleri Bakanlığına bağlı Güvenlik ve Çevre Uygulama Bürosu, 17 Ağustos'ta Shell'e kutuplarda petrol ve doğalgaz arama yetkisi vermişti. ABD Başkanı Barack Obama da 29 Ağustos'ta bu kararı desteklediğini açıklamış ve bölgedeki rezervlerin, ABD'nin petrole ve gaza bağımlılığı nedeniyle önemli olduğunu söylemişti.

Shell Hakkında

Yaklaşık 200 yıl önce, Londralı bir antikacı dönemin egzotik dekor modasına ürün tedarik etmek üzere Uzakdoğu'dan deniz kabukları getirmeye başladı.

Marcus Samuel'in girişimi daha sonra oğulları Marcus Junior ve Sam'in yöneteceği başarılı bir ithalat-ihracat şirketinin temellerini attı.

O tarihlerde petrol yaygın olarak aydınlatma ve yağlarda kullanılıyordu ve endüstri Rusya'nın yüksek kaliteli geniş petrol rezervlerinde ve stratejik bir doğal limana sahip Bakü kentinde üslenmişti.

Petrol nakliyatında devrim

1886'da içten yanmalı motorun icadı ulaşım yakıtı talebinde patlamaya yol açtı. Sevkiyat uzmanlıklarını temel alan Samuel kardeşler dökme petrol taşımak üzere bir gemi filosu kurdu. Murex adlı ilk tankerlerinin ilk seferiyle petrol nakliyatında devrim yarattılar. 1892'de Murex Süveyş Kanalı'nı geçen ilk tanker oldu. Samuel kardeşlerin şirketi 1897'de Shell Nakliyat ve Ticaret Şirketi adını aldı. Logo olarak bir deniz kabuğu kullandılar.

Nasıl Royal Dutch Shell olundu?

Shell Nakliyat'ın Doğu'daki faaliyetleri Rusya'ya bağımlılığı azaltmak için yeni petrol kaynakları arayışıyla birleşince, şirket Royal Dutch Petroleum (Hollanda Kraliyet Petrolü) ile irtibat kurdu. İki şirket 1903'te kendilerini Standard Oil egemenliğine karşı korumak için güçlerini birleştirdi. 1907'de tamamen birleşerek Royal Dutch Shell Group adını aldılar. Shell'in logosu, bugün de kullanıldığı şekliyle, istiridyeye dönüştü. 1920'lerin sonlarında Shell dünyanın ham petrol üretiminin \%11'ini gerçekleştirerek ve tanker tonajının \%10'unu elinde bulundurarak dünyanın lider petrol şirketi oldu. 1930'lar zor yıllardı: Meksika'daki varlıklarına el konan grup petrol sahalarını kamulaştıran Venezüella hükümetiyle de cömert şartlar çerçevesinde anlaşmak zorunda kaldı.