Bankalardan fiziki altın almak mümkün mü?

Altın, sürekli tercih edilen ve genellikle kazandıran yatırım araçları arasında bulunuyor. Altın fiyatları her ne kadar bazı dönemlerde sabit olsa da orta ve uzun vadeli en iyi yatırım araçlarının başında yer alıyor.

Türkiye’de geleneklerden dolayı doğum, mezuniyet ve evlilik gibi törenlerde altın takılması adettendir. Son dönemlerde altın fiyatlarının sürekli artması üzerine altın almak neredeyse imkansız bir boyuta ulaşmıştır. Dolayısıyla piyasaya sürülen gram altınlara olan talep her geçen gün daha çok artmaktadır. Fiziki altın olarak nitelendirilen altın ise bankaların piyasaya sürdüğü ve ekonomik gücü yeterli olmayan vatandaşlara yöneliktir.

Normal şartlar altında fiziki altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın ve takı olarak kullanılan diğer altınlara göre daha hesaplıdır. Bundan dolayı çok daha fazla ilgi görmektedir.

Pek çok banka tarafından satışa çıkarılan fiziki altın, 1 gram, 5 gram, 10 gram, 100 gram ve 1 kg şeklindedir. Altın almayı düşünen kişiler cebindeki nakit para ile fiziki altın alabilir. Haftanın belli günlerinde bankalar ve bankaların kapalı olduğu günlerde anlaşmalı kuyumcular insanların taleplerini karşılamak için fiziki altın satışı yapmaktadır.

Nişan, düğün ve mezuniyet gibi törenler için bütçenize uygun olan altınlar, üretim maliyeti düşük olduğundan dolayı sevdiklerinizi mutlu etmek fırsatı yaratır. Fiziki altını elden çıkarmak hem kolay hem de karlıdır. Neredeyse bankaların tamamında fiziki altın satışı yapıldığı için piyasaya tekrar döndürülme noktasında sıkıntı yaşamazsınız. Tüm bunlara ilaveten fiziki altın satışı yapan banka, hesap kullanım ücreti talep etmemektedir.

Ayrıca banka altın hesabınızda bulunan gram altın ile fiziki altın satın alabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Altın hesabınızda yer alan gram altınınız güncel fiyat üzerinden TL’ye çevriliyor. Dolayısıyla altın hesabınızda 100 gram altın bulunuyorsa bana günlük 110 gram külçe altın ver deme şansınız bulunmuyor. Türkiye’de bankalar üzerinden satışı kolaylıkla yapılan fiziki altının pek çok avantajı bulunuyor. Maddi imkanınız el verdiği müddetçe dilediğiniz miktarda altın alabilirsiniz. Bu altınlar gram halinde satışa çıktığı için, her ay maaşınızın bir bölümü ile bankadan altın alabilirsiniz. Böylece düzenli para biriktirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Fiziki altınlar bankalara götürüldüğü andan itibaren mevduat olarak kabul edilmektedir. Üstüne üstlük işçilik ücreti olmadığı için satış esnasında en az zarar edilen yatırım araçlarının başında geliyor. Sizde yatırım yapmaya karar verdiyseniz, gram altın satın alarak bu işe başlayabilirsiniz. Günümüzün en etkili ve en çok kazandıran yatırım araçlarından biri hiç şüphesiz altındır. Sizde vakit kaybetmeden daha çok para kazanmak istiyorsanız gram altın satın alabilir ve böylece kazancınızı arttırabilirsiniz.