2017 yılında banka kredi faiz oranları nasıl olacak?

Kredi faiz oranları 2016 yılının son dönemlerinde beklenenden daha ılımlı geçti. Özellikle bankaların Eylül ayından başlayarak uygulamış olduğu konut kredisi kampanyaları bankacılık sektörünün hareketlenmesini sağladı.

Konut kredisi faiz oranlarında görülen düşüşün ardından bireysel ihtiyaç kredilerinde de önemli oranda gerileme meydana geldi. 2016 yılının ilk yarısında yaşanan ekonomik durgunluk yıl sonuna doğru yerini hareketliliğe bıraktı. 2017 yılında kredi almaya karar veren kişiler şimdiden faiz oranlarının daha da düşüp düşmeyeceğini merak etmeye başladı. Bizde müşterileri daha iyi yönlendirmek için bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Peki 2017 yılında kredi faiz oranları düşecek mi?

2017 yılında kredi faiz oranının bir önceki yıla göre bir nebze de olsa düşeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ekonominin genel durumunu mercek altına aldığımızda kredi kampanyalarının piyasayı önemli ölçüde hareketlendirdiğini söyleyebiliriz. Bir süre önce bankacılık alanında yapılan değişikliklerin ardından tüketiciyi koruma endeksli bir politikanın izlendiğini söyleyebiliriz. Sadece buradan yola çıkarak bile 2017 yılında faiz oranları düşecek mi? sorusuna olumlu yanıt vermek mümkün. Ekonomik gelişmelerin bu şekilde devam etmesi halinde yeni yılda kredi faiz oranlarının önemli ölçüde düşeceğini söyleyebiliriz. Özellikle 2017 yılı içerisinde bireysel, konut ve taşıt kredisi faiz oranlarında ciddi anlamda bir düşüşün görüleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

2016 yılının son dönemlerinde Türk lirasının Dolar karşısında önemli ölçüde bir hezimet yaşaması, hükümetin yeni yıl öncesinde birtakım kararlar almasına neden oldu. Özellikle Merkez Bankası’nın bu konudaki tavrı merak konusu olmaya başladı. Merkez Bankası’nın yapacağı hamleler sonrasında piyasalarda hareketli günler yaşanabilir. Doların bu günlerde yüksek düzeyde kalması demek, bazı hamlelerin yapılacağına en büyük işarettir.

Kredi almak için titiz davranan kişiler, planlarını 2017 yılında yaşanacak faiz indirimine göre yapmakta. Dolayısıyla piyasayı yakından takip eden müşteriler, kredi kullanmak için yeni dönemi beklemektedir.

2017 yılı içerisinde kredi faiz oranları düşer mi? sorusu sadece Türkiye’yi değil; tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir mesele haline geldi. Özellikle sınır ötesi operasyonlarını sürdüren ülkelerin ekonomisinde görülen hareketlilik tüm dünyayı etkisi altına alabilir.

Bu ülkelerle yapmış olduğumuz ticaret anlaşmalarının yaşanması muhtemel savaş nedeniyle sekteye uğraması Türk Lirası’nın diğer paralar karşısında değer kaybetmesine neden olacaktır. Bu gibi beklenmeyen gelişmelerin yaşanması durumunda kredi faiz oranları hiç beklenmeyen şekilde artış gösterebilir. Dolayısıyla 2016 yılının son günlerinde kredi kullanarak ileride yaşanma ihtimali olan olaylar karşısında önceden önlem almış olursunuz. 2017 yılında ortaya çıkacak olan banka kredisi faiz oranları dünyanın siyasi politikasına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Ancak yukarıda ifade ettiğimiz tüm gelişmeler 2017 yılı içerisinde kredi faiz oranlarının düşeceğini işaret ediyor. Özellikle ülkemiz için 2017 yılında gerçekleşmesi planlanan Başkanlık seçimi Türkiye’yi dar boğazdan kurtararak aydınlık günlerin yaşanmasına vesile olabilir. Bu durum piyasasının dengede kalmasına ve dolayısıyla kredi faiz oranlarının düşmesini sağlayacaktır. İhtiyaç kredisi kullanmak için 2017 yılını bekleyen kişilerin biraz daha temkinli davranarak iç piyasasının dengede kalmasını takip etmeleri önemle tavsiye edilmektedir.